Odpovědný redaktor: Sobolová Zdeňka PaedDr.

Pište nám!

Čekáme na vaše zprávy, články a nebo komentáře

Své příspěvky posílejte na sobolova@spse.cz

Časopis vychází pod záštitou ředitele SPŠE a VOŠ Pardubice

JAZYKOVÝ KURZ ŽÁKŮ A POZNÁVÁNÍ ANGLIE Z FONDU EVROPSKÉ UNIE
GRANT VÝZVY MŠMT 56

Na cestu do Anglie jsme se vydali v neděli 1.11 2015. Naším cílem bylo město Stratford, kde na nás čekala naše druhá rodina. Celý den jsme projížděli Evropou až do přístavu Calais, kde jsme prošli kontrolou a trajektem pokračovali dál do přístavu Dover.

Odtud jsme jeli do univerzitního města Cambridge, kde jsme si prohlédli historické centrum. Nejvíc se nám líbila King´s College a její kaple postavená
v krásném slohu pozdní gotiky. ... Čtěte více

1/02/2016


Hned po příjezdu mě Valencie zaujala velkorysostí místních lidí. I když nemluví moc dobře anglicky, vždy byli ochotni mi pomoci a poradit. Už na první pohled je Valencie krásné město. Architektonickým skvostem je Město umění a věd, které mi doslova vyrazilo dech. Nádherný je i park vinoucí se okolo celého historického centra Valencie, v místech, kde kdysi tekla řeka. Pohodovější atmosféru jsem snad ještě nezažil. Procházka zeleným parkem, kde lidé jen tak polehávají na upraveném trávníku nebo sedí u kávy v restauraci, či sportují při zapa... Čtěte více

3/09/2015


Ve dnech 11. - 28. června 2015 se žáci SPŠE Pardubice již podruhé zúčastnili zahraniční praxe, tentokráte ve Valencii. Do města paelly a pomerančů vyrazilo 17 žáků třetích ročníků.
A jaké to je cestovat a pracovat s Erasmem v zahraničí? Na to jsme se zeptali účastníků:
Dne 11. června jsme se sešli brzy ráno na letišti Václava Havla. Bez problémů jsme prošli letištní kontrolou, odbavením a pak už nás čekal tříhodinový let do Valencie. Z letiště jsme pokračovali metrem do centra třetího největšího města ve Španělsku. Vy... Čtěte více

3/09/2015


Toyota Peugeot Citroen Automobile Czech se nachází za Kolínem v průmyslové zóně Ovčáry. Byli jsme překvapeni rozlehlostí výrobních hal.
Po příjezdu jsme se ohlásili na recepci a za chvíli si pro nás přišli dva příjemní průvodci, kteří nás dovedli do přijímací místnosti, kde jsme zhlédli film, jenž nás uvedl do historie i přítomnosti továrny. Obsah byl tak vyčerpávající, že jsme se nezmohli na dotazy.
Dozvěděli jsme se například, že závod byl postaven v roce 2002 a výrobu zahájil v únoru 2005. V současné době TPCA vyrábí... Čtěte více

Zobrazit fotky

1/04/2015


Planetárium Hradec Králové

…Prohlídka pokračovala v kopuli s dalekohledem, kam jsem se já osobně těšil nejvíce. Dalekohled má 20 cm do šířky a 3,5 metru do délky a umožňuje zvětšení 5O až 250krát. Dozvěděli jsme se, že dalekohled neposiluje světlo jen opticky, ale po všech stránkách. Důkazem toho byl okamžitě spálený papír umístěný před dalekohled, který byl namířen přímo do Slunce. Dalším bodem programu pak bylo pozorování Slunce s různými filtry.
MS

Národní technické muzeum Praha

Co se ... Čtěte více

3/01/2015


Poté, co jsme se ubytovali, jsme byli rozděleni do firem po dvou až čtyřech žácích podle toho, kolik lidí která firma potřebovala. Do práce jsme chodili každý všední den na šest hodin. Když jsme nepracovali, chodili jsme na prohlídky města, historických budov, nebo dokonce fotbalového stadionu.
A nyní se podívejme na naši náplň práce. Studenti tvořili brožury, například pro kuchařské kurzy, které daná firma pořádá. Další činností byla úprava webových stránek nebo také úprava vzhledu firemních e-mailů. Také bylo potřeba tvoři... Čtěte více

3/01/2015


V rámci OPVK zamířilo 6 tříd 1.ročníku do Národního technického muzea v Praze. Exkurze byla obohacena o prohlídku Pražského hradu a výstavy „Poklady staré Číny“v císařské konírně.
1.část exkurze proběhla v úterý 4.listopadu (třídy 1.B, 1.D a 1.G) pod dozorem Mgr.Hrona, PhDr. Forejtové, Mgr. Michalce a Mgr. Venzary.
Ve čtvrtek 6.listopadu absolvovaly exkurzi třídy 1.C, 1.E a 1.F pod dozorem
Mgr. Kvasničkové , Mgr.Papíkové, Mgr. Albrechtové a Mgr.Bednaříkové.
Program obou dnů byl obdobný – 1.autobus zamířil na ... Čtěte více

4/12/2014