Odpovědný redaktor: Sobolová Zdeňka PaedDr.

Pište nám!

Čekáme na vaše zprávy, články a nebo komentáře

Své příspěvky posílejte na sobolova@spse.cz

Časopis vychází pod záštitkou ředitele SPŠE a VOŠ Pardubice


Letošní ročník se opět vydařil

Jak vznikl tradiční přednáškový den na SPŠE Pardubice?
Úplně náhodou. V době, kdy nejméně jedna čtvrtina vyučujících se zabývá organizací soutěže PC-ák pro žáky ZŠ, bylo třeba zaměstnat i žáky SPŠE, a to jinak než běžnou výukou. Proč tedy neuspořádat přednášky? A bylo to.

A letos?
Letos se přednáškový den konal 7. prosince 2016. Přesněji řečeno: konaly se dva přednáškové dny, první na pracovišti Do Nového, druhý v budově Karla IV. 13.

Pokolikáté už?
Letos se konal už VIII. ročník.

Na co jsme hrdí?
Na to, že můžeme přednášejícím nabídnout učebny vybavené datovými projektory, notebooky, promítacími plátny, zkrátka moderně zařízenou školu.
Na to, že se k nám přednášející vracejí a všichni se snaží žáky zaujmout.
Na to, že máme většinu takových žáků, kteří s lektory spolupracují a zapojují se do diskuse.
Na to, že přednášky jsou ze života a o životě. Posuďte sami: finanční gramotnost, trestný čin a přestupek, lidé bez domova a uprchlíci, prevence požáru, kyberbezpečnost, současný Izrael, Když pro lásku nestojí za to umírat, učení, peníze a banky, stop drogám, první pomoc, knihovna atd.
Na to, že všichni přednášející přicházejí mezi žáky bez nároku na finanční odměnu.
Na to, že všichni, kdo se podílejí na přednáškovém dni, přednášející, učitelé, žáci, vždy pomohou vytvořit báječnou neformální atmosféru.

Odkud přednášející přicházejí?
Z různých prostředí i z různých míst republiky: z Městské policie Pardubice, z Pedagogicko-psychologické poradny Pardubice, z HZS Pardubického kraje, Záchranné služby Pardubice, Červeného kříže Pardubice, z České bankovní asociace, z Krajské knihovny Pardubice, BESIPu, FingramYourchance, z MOSTu – poradny pro cizince, Občanské poradny, z COI Hradec Králové, Eurocentra, CEDRu ad. Jsme vděčni za spolupráci se samostatnými lektory, např. s Mgr. E. Pluskalovou, s p. R. Hejretem, s p. D. Kaliberkou, s p. D. Rafaelem ad.Účastní se přednáškového dne i vysoké školy?
Ano, přednáškového dne zúčastnila Univerzita Pardubice, a to Dopravní fakulta, Fakulta elektrotechniky a informatiky, ale i Ekonomicko- správní fakulta. Letos na přednáškový den přijel i proděkan Fakulty informatiky z Univerzity Hradec Králové. Tradičně u nás přednášejí RNDr. R. Holubová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Dr. Jan Brus, který přednášel problematiku 3D tisku.
Na odborné škole se musely objevit i firmy pracující v oboru
Na přednáškovém dni nemohly chybět firmy pracující v oblasti elektrotechniky, informačních technologií, ale managementu. Jmenujme Foxconn Pardubice, ERA Pardubice, Junker Holice, Projektsoft Hradec Králové, Technologické centrum Hradec Králové, Microrisc Jičín, ale i GMC Hanoi.
Přednáškový den je opravdu velká akce. Každá třída vyslechne během dne dvě přednášky, které trvají každá 60 minut. Proto je třeba poděkovat všem, kteří i letos přispěli k jeho úspěšnému průběhu, a to jak hostům, tak i učitelům a žákům.

27/12/2016