Odpovědný redaktor: Sobolová Zdeňka PaedDr.

Pište nám!

Čekáme na vaše zprávy, články a nebo komentáře

Své příspěvky posílejte na sobolova@spse.cz

Časopis vychází pod záštitkou ředitele SPŠE a VOŠ Pardubice


Rozhovor s Lukášem Mrázkem, studentem elektrotechniky na SPŠE Pardubice
a bloggerem
Jak ses dostal k blogování?
Četl jsem články na internetu a zaujala mě myšlenka vyjadřování názorů. Např. na Wikipedii mě zaujala možnost šířit články, popř. v nich napravovat chyby. Někteří autoři článků totiž nejsou dost fundovaní. Někdy si připadám jako taková kontrola kvality článků. Věnuji se hlavně sociálním problémům nebo filmu.

Co děláš teď?
Jen občas pokračuji ve svých reakcích na články, ale už je spíše nechávám ostatním, možná lepším.
V současné době spíše hledám články, které mě zaujmou. Např. na QUORA.com píši komentáře k článkům, vyjadřuji se k zajímavým myšlenkám, popř. je předávám dál. Je to i způsob pomoci druhým v oblasti vztahů a vůbec života, ale také
k technologiím, k elektrotechnice. Moje rady jsou odrazem mých priorit, které bych vyjádřil zkratkou CRT (tedy: kariéra – výzkum – technologie).

Se kterou věkovou kategorií nejvíce spolupracuješ?
16 -25 let, ale i starší.

Vysledoval jsi, které problémy mladé lidi nejvíce zaměstnávají?
Touha po osamostatnění, touha být dospělý, bohužel se vším všudy, s alkoholem, kouřením, bohémským životem. Zahazují pak vzdělání, přeruší kontakt s rodinou. Protože komunikuji jen v anglickém jazyce, mluvím převážně o problémech mládeže v severní a střední Americe.

Máš samostatný blog?
Mám, ale ještě není věnován problémům, o kterých jsem dosud mluvil. Zatím jde
o sdílení názorů na umění, převážně moderní. Vše v angličtině.

Překládáš?
Ne. Češi mě zklamali, nejsou ochotni naslouchat. Hned jsou agresivní, uražení. Např. v diskusích o islámu a náboženských otázkách vůbec.

Co bys poradil lidem, kteří by chtěli s blogováním začít?
1. Položit si otázku, zda na to mám psychicky, oprostit se od očekávání, že se mnou všichni budou souhlasit. Jsou mezi námi lidi, kteří ze zásady nesouhlasí s ničím, kompromisy pro ně neexistují, jde jim jen o negativní kritiku bez hledání východisek.
2. Člověk musí mít přístup k internetu nad 1 MB ideálně, i když lze publikovat i časopisecky, ale to je náročnější na čas i na peníze.

Proč silnější internet?
Protože mnoho blogů nepodporuje pomalé připojení.

3. Je vhodné si sehnat beta-readera, který hlídá dodržení struktury tématu, chyby v odchýlení od tématu atd.
4. Je třeba vybrat vhodnou stránku. Pro začátek je dobré psát krátké články, např. na TWITTERu, kde je čte hodně lidí, je zde velký prostor pro vyjadřování názorů a poskytování pomoci. Další možností je Facebook, tam je ale velká a různorodá kvantita článků, takže v konečném důsledku článek přečte málo lidí.

A co ti náročnější?
Pro ty bych doporučoval propojit TWITTER s blogerskou stránkou TUMBLR.com. Člověk si tam založí účet a má blog, který si může jakkoliv upravit. Tyto články už nejsou hlídány administrací stránky, nehrozí jejich smazání. Je zde větší svoboda tvorby. Určitě je vhodné začít na nějaké sociální síti a zjistit, zda
o mě mají lidi zájem. Pokud ano, je na místě založit si blog, kde si mě příznivci najdou. Pokud je člověk zajímavý, najdou ho.

Jaké nároky má blogování na finance?
TWITTER je zadarmo. Na TUMBLR se platí jen za přidané funkce.

Kolik času denně blogováním strávíš?
2-3 hodiny, pokud je čas. A to využívám čas i o přestávkách.

Mluvíš o pomoci začátečníkům. Jak pomáháš?
Někteří lidi trpí tím, že je není na internetu vidět. Proto, když najdu zajímavý příspěvek, nabídnu autorovi reklamu. Když přijme, uveřejním jeho článek pod svým, už známějším jménem.
Díky za rozhovor.

28/06/2016