Odpovědný redaktor: Sobolová Zdeňka PaedDr.

Pište nám!

Čekáme na vaše zprávy, články a nebo komentáře

Své příspěvky posílejte na sobolova@spse.cz

Časopis vychází pod záštitkou ředitele SPŠE a VOŠ Pardubice

JAZYKOVÝ KURZ ŽÁKŮ A POZNÁVÁNÍ ANGLIE Z FONDU EVROPSKÉ UNIE
GRANT VÝZVY MŠMT 56

Na cestu do Anglie jsme se vydali v neděli 1.11 2015. Naším cílem bylo město Stratford, kde na nás čekala naše druhá rodina. Celý den jsme projížděli Evropou až do přístavu Calais, kde jsme prošli kontrolou a trajektem pokračovali dál do přístavu Dover.

Odtud jsme jeli do univerzitního města Cambridge, kde jsme si prohlédli historické centrum. Nejvíc se nám líbila King´s College a její kaple postavená
v krásném slohu pozdní gotiky. Zaujal nás i originální obraz namalovaný světoznámým malířem Rubensem.

Na další bod programu jsme se těšili, protože jím bylo letecké muzeum Duxford. Na rozlehlé ploše je vystaveno 200 vojenských i civilních letadel. Každý z nás prošel Konkordem a potom už nestačil vyfotografovat nejznámější bojová letadla včetně Hurriera.

Po prohlídce jsme dojeli do Stradfordu, kde už na nás čekala naše rodina. Někteří z nás bydleli přímo ve Stradfordu, někdo v přilehlých vesnicích. Angličané o nás starostlivě pečovali. Každému také chutnalo jídlo, zejména dortíky a zákusky po večeři.

Druhý den nás čekala exkurze v továrně Jaguár a čokoládovně Cadbury. Obě exkurze byly zajímavé, každý si přišel na své. V automobilce jsme obdivovali přesnou práci robotů a elektronické vybavení aut. Elektronická zařízení zajišťují nejen chod aut, ale i pohodlí cestujících, kteří si mohou dopřát nejen vyhřívání nebo chlazení sedadel, ale i masáž, popíjet šampaňské či sledovat zajímavý film na stejné obrazovce, která z úhlu řidiče přenáší údaje GPS.

Ve středu už nás čekalo vyučování angličtiny, které probíhalo i ve čtvrtek. Po oba školní dny jsme byli rozděleni podle svých jazykových dovedností. Ve skupinách se nám věnovali zkušení učitelé z Anglie. V jejich hodinách bylo cílem, aby se každý zlepšil v mluveném projevu. Středeční odpoledne jsme strávili v centru města Stradford, kde jsme navštívili rodný dům W. Shakespeara a jeho hrob v kostele, kde měl i svatbu. Historické centrum je zajímavé, starobylé anglické domy jsou malebné. Výuka ve čtvrtek byla ukončená předáváním certifikátu, ale před tím musela každá čtveřice z jednotlivých skupin zahrát krátkou scénu. Všechny scénky byly vtipné a každý se dobře bavil.
Anglické počasí se předvedlo tak, jak se o něm říká - déšť, slunečno, déšť, slunečno. Naši dobrou náladu ani zážitky však neovlivnilo.

Poslední den jsme nemohli strávit nikde jinde než v Londýně. Navštívili jsme stadion klubu Premier League Chelsea FC a prošli jsme historické centrum Londýna. Trasa vedla kolem Buckinghamského paláce, Westminster Abbey, Parlamentu, Trafalgar Square, Piccadilly Circus... Celou trasu jsme ukončili na známé ulici Oxford Street, kde jsme měli čas i na nákupy ve známém obchodním domě Primark. Poté jsme se pomocí londýnského metra dopravili na místo srazu, kde na nás čekal autobus a přes celou Evropu jsme se vrátili domů. Přijeli jsme unavení, ale plní dojmů, zážitků a přání vrátit se někdy v budoucnu na místa, která nás zaujala.

David Severa, 3.D


1/02/2016