Odpovědný redaktor: Sobolová Zdeňka PaedDr.

Pište nám!

Čekáme na vaše zprávy, články a nebo komentáře

Své příspěvky posílejte na sobolova@spse.cz

Časopis vychází pod záštitkou ředitele SPŠE a VOŠ Pardubice


Rozhovor s Markem Fišerem

1. V kterém roce jste absolvoval SPŠE a který obor?
Na SPŠE jsem studoval v letech 2005-2009 obor slaboproudá elektrotechnika.

2. Kterou vysokou školu, fakultu a obor jste vystudoval?
Po SPŠE jsem pokračoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy
v Praze (známé jako matfyz), studijní obor informatika, zaměření programování. Tato škola pro mě byla jasnou volbou, protože mě velice zajímalo programování
a to je na matfyzu na opravdu vysoké úrovni (i v porovnání se světovými univerzitami).

3. Pamatujete se ještě, co jste na VŠ nejvíce ocenil s ohledem na střední školu?
Dle mého názoru matfyz vyniká nad ostatními VŠ tím, že velká část výuky je teoretická a to je důvod, proč si mnoho studentů myslí, že matfyz je “nic nenaučí”, protože je zde málo praxe.

Praxe je v programování důležitá, ale ta se dá získat relativně snadno prostě tím, že člověk programuje. Nicméně teorie se musí poctivě nastudovat a v tomto oboru si dovolím tvrdit, že teorie je důležitější než praxe. V dnešní době jde informatika tak rychle dopředu, že praktické znalosti jsou za pár let zastaralé. Nicméně teorie (algoritmy, složitost, důkazy) platí pořád.

4. Bylo na SŠ něco, na co rád vzpomínáte? Na co konkrétně?
Rád vzpomínám na partu spolužáků, každodenní dojíždění z Hradce Králové a nejvíc asi na naše skvělé učitele. Hodiny matematiky a panem Venzarou a elektroniky
s panem Losenickým opravdu stály za to. Obsahově byly na opravdu vysoké úrovni. Na jejich vtípky a historky se člověk těšil a z písemek měl husí kůži.

5. Kde teď působíte?
Má životní cesta mě dovedla na opravdu výjimečné místo - do společnosti Google. Konkrétněji: pracuji v divizi Google Research v týmu, který se zabývá vývojem inteligentních robotů. Má práce je vyvinout algoritmy, pomocí kterých se robot bude sám učit jak provádět různé úkony. Učící proces by se dal velmi zjednodušeně přirovnat k tomu, jak se děti učí chodit. Používáme tzv. neuronové sítě, které se chovají jako primitivní mozek a jsou se schopné učit - tak jako děti. Nicméně tento výzkum je zatím v plenkách, tak se nemusíte bát žádné invaze robotů jako ve hře R.U.R od Karla Čapka - autora slova “robot”.

6. Co považujete za svůj největší dosavadní úspěch?
Najít si práci, která mě baví a naplňuje, ve společnosti, které fandím a přeju jí velké úspěchy. To, že je to zrovna Gogole, potěší o to víc.

7. Co byste těm současným žákům SPŠE, kteří mají zájem o svůj obor a chtějí v něm něčeho dosáhnout, doporučil?
Dle mého názoru klíčem k úspěchu je motivace, pracovitost a vytrvalost. Motivací mám na mysli dělat to, co člověka baví a nikdo ho do toho nemusí nutit. Pracovitost je to, když víkend prosedíte doma zavřený v pokoji při práci na nějakém projektu a zapomenete udělat domácí úkoly na pondělí. A když se nedaří tak, jak by si člověk představoval, tak neztrácíte hlavu a vytrváte. Studovat nad rámec školy je dnes díky internetu snadné jako nikdy.

Pro více informací se můžete podívat na moje webové stránky www.marekfiser.cz/. Mnoho úspěchů přeje Marek!

16/09/2015