Odpovědný redaktor: Sobolová Zdeňka PaedDr.

Pište nám!

Čekáme na vaše zprávy, články a nebo komentáře

Své příspěvky posílejte na sobolova@spse.cz

Časopis vychází pod záštitkou ředitele SPŠE a VOŠ Pardubice


A jak se Marek dostal do takových společností jako Google nebo NVIDIA?
Velmi brzo po příjezdu do USA zjistil, že všichni mají životopisy,
portfolia, stránky a blogy, protože se chtějí dostat na nějakou stáž. Stáže jsou v USA velmi populární. Proto podle svých slov také sepsal životopis, vylepšil osobní stránky a po prvním semestru podal přihlášku online do společností Apple, Google, Intel a Microsoft. Jediný Google mu odpověděl, absolvoval čtyři pohovory a nakonec ho přijali. Další rok nemělv plánu jít na stáž, ale NVIDIA a Google mu tuto možnost nabídly. Proto se prý rozhodl zkusit něco nového a jít do společnosti NVIDIA.

Jak je to se studiem v USA a financemi? Musí být člověk boháč, aby si ho člověk mohl dovolit?
Školné pro mezinárodního studenta je asi 30 000 dolarů za rok (asi 750 000 Kč). Jednou z možností, jak studium financovat, je Research Assistant (to jsem využil já), kdy student pracuje na výzkumných projektech daných jeho vedoucím. Druhou možností je Teaching Assistant, kdy student pomáhá profesorům s výukou, známkováním, atd. V obou případech je odpuštěno školné a ještě dostáváte plat, který pokrývá životní náklady plus něco málo navíc. Přivydělávat prací si bohužel nejde. Zákony USA to neumožňují a stejně na to není čas.

Co jsme se od Marka dozvěděli o tříměsíční stáži v Google:

Stáž v Googlu byla má úplně první pracovní zkušenost. Nemohl jsem přestat žasnout, jak to v Googlu funguje. První den po orientaci ve firmě nás poslali na oběd. Google má skoro ve všech budovách restaurace/bufety a stále vzpomínám na ten trapný moment, kdy jsem pět minut hledal, kde se jídlo platí – jenže ono se neplatí. Nejdelší vzdálenost mezi pracovním stolem a vybavenou kuchyňkou je cca 50 metrů a dát si tam můžete vše – od pěti druhů kávy až po jogurt s čerstvou zeleninou.
Podobný přístup ale platí i pro programování. Google má úžasně vypracované nástroje. Veškerý kód se před zařazením do hlavního repositáře automaticky otestuje a nějaký kolega se na něj musí podívat a dát vám zelenou. Tak se zajišťuje vysoká kvalita kódu a také to, že ostatní z týmu vědí, co děláte, a naopak.

O rok později byl Marek ve společnosti NVIDIA…

NVIDIA je hardwarová společnost. Já jsem pracoval na grafickém ovladači pro mobilní zařízení TEGRA. Programování je hodně specifické a výborné znalosti pocítačové grafiky jsou nezbytností. Na stole jsem měl TEGRA čip s přidrátovanou obrazovkou a vše, na čem jsem pracoval, jsem na něm testoval. Byla to zase úplně jiná zkušenost, protože jsem nikdy nepsal kód běžící na externím zařazení. NVIDIA sice nemá tolik výhod pro zaměstnance jako Gogole, ale to nevadilo. Jestli je oběd zadarmo nebo za pět dolarů, je méně podstatné,
než zda vás práce baví nebo ne.

A opět na začátek: Jak důležitá byla pro Marka účast v Českých hlavičkách?
Zkušenost v Českých hlavičkách mi přidala hodně sebevědomí a motivaci pokračovat
v tom, co mě baví. Také je to řádka v životopise, která mi možná pomohla při nabídce studia v USA a nebo ke stáži v Googlu – to, co se jinak nazývá „štěstí“, je mnohdy převlečeno do takovéto drobnosti.
Marku, hodně štěstí!

16/09/2015