Odpovědný redaktor: Sobolová Zdeňka PaedDr.

Pište nám!

Čekáme na vaše zprávy, články a nebo komentáře

Své příspěvky posílejte na sobolova@spse.cz

Časopis vychází pod záštitkou ředitele SPŠE a VOŠ Pardubice


Toyota Peugeot Citroen Automobile Czech se nachází za Kolínem v průmyslové zóně Ovčáry. Byli jsme překvapeni rozlehlostí výrobních hal.
Po příjezdu jsme se ohlásili na recepci a za chvíli si pro nás přišli dva příjemní průvodci, kteří nás dovedli do přijímací místnosti, kde jsme zhlédli film, jenž nás uvedl do historie i přítomnosti továrny. Obsah byl tak vyčerpávající, že jsme se nezmohli na dotazy.
Dozvěděli jsme se například, že závod byl postaven v roce 2002 a výrobu zahájil v únoru 2005. V současné době TPCA vyrábí už druhou generaci modelů s označením Toyota AYGO, Peugeot 108 a Citroen C1.
Potom jsme každý obdržel visačku s označením HOST, sluchátka, ochranné brýle a přilbu a mohli jsme vyrazit. Měli jsme dobrou obuv, zkrátka byli jsme připraveni na dlouhou cestu továrním komplexem. Říkali jsme si, že se musíme držet průvodců, abychom v hlučném prostředí všechno slyšeli. Jaké bylo naše překvapení, když jsme byli rozděleni do dvou skupin a nasedli jsme do dvou vláčků, jejichž řízení se ujali naši průvodci, a takto jsme projeli většinu výrobních prostor. Dozvěděli jsme se všechno, protože jsme do sluchátek dostávali veškeré informace.
O lisovně jsme jen slyšeli, její návštěva by byla nebezpečná, ale navštívili jsme svařovnu, kde pracuje přes 200 robotů. Ty vykonají na karoserii více než 3500 svarů.
Lakovna je opět nepřístupná hlavně kvůli prachu, který překáží kvalitě výroby. Zajímavá ale byla finální montáž, kde jsme už viděli vznik zbrusu nového auta – nasazování motoru, kol, volantu, brzd, oken, stěračů…
Na závěr jsme viděli kontrolu kvality vyrobených vozů. Potom jsme se už sešli
v přijímací místnosti, odevzdali visačky, ochranné pomůcky a sluchátka
a rozloučili jsme se.
Viděli jsme továrnu, kde vládne automatizace, kde všechny díly dorazí na místo určení přesně v době, kdy jsou potřeba, a dokonalou informovanost pracovníků pomocí světelných tabulí s množstvím potřebných informací. Jde také o věkově „mladou“ továrnu s průměrným věkem kolem 40 let.
Zkonstatovali jsme, že exkurze do TPCA pro nás byla zajímavá a pro celkový přehled velmi přínosná. Rádi bychom se zúčastnili dalších.
Třída 3.C

Zobrazit fotky

1/04/2015