Odpovědný redaktor: Sobolová Zdeňka PaedDr.

Pište nám!

Čekáme na vaše zprávy, články a nebo komentáře

Své příspěvky posílejte na sobolova@spse.cz

Časopis vychází pod záštitkou ředitele SPŠE a VOŠ Pardubice


Planetárium Hradec Králové

…Prohlídka pokračovala v kopuli s dalekohledem, kam jsem se já osobně těšil nejvíce. Dalekohled má 20 cm do šířky a 3,5 metru do délky a umožňuje zvětšení 5O až 250krát. Dozvěděli jsme se, že dalekohled neposiluje světlo jen opticky, ale po všech stránkách. Důkazem toho byl okamžitě spálený papír umístěný před dalekohled, který byl namířen přímo do Slunce. Dalším bodem programu pak bylo pozorování Slunce s různými filtry.
MS

Národní technické muzeum Praha

Co se týče expozice vozidel, nachází se ve velké hale a tvoří značnou část budovy. Obsahuje mnoho historických strojů, jako je například Tatra 77 a ukázky z počátků letectví. Korunním klenotem, který i mě osobně uchvátil, je Supermarine MK II – Spitfire, stíhací letoun používaný RAF za druhé světové války. Jeho cena je odhadována na 15000 liber, což je v přepočtu půl milionu korun českých.
Nejblíže velké hale se nachází výstava zabývající se akustikou a přístroji měřícími čas. Zde například můžeme vidět plně funkční model hodinového stroje sestaveného v poměru 4:1 oproti normálu. Za touto expozicí se nacházejí technické dílny, do kterých se v rámci exkurze také podíváte. Zde vám ukáží, jak se vyrábí vodík, názorně vám předvedou jeho využití. Pak zabrousíte k legendárním vzducholodím, jako byl německý zeppelin LZ 71 Hindenburg.
V druhém třetím patře narazíte na expozici technika v domácnosti, do které patří třeba výstava kuchyňských robotů z dob socialismu. Poté si můžete na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být skutečným špiónem v interaktivní expozici.
Expozice stojí za zhlédnutí. Hlavně rozšíří vaše obzory v technické oblasti.
LM

Exkurze v IQ Parku Liberec – projekt OPVK

Tato akce byla velmi zajímavá a poučná. V prvním poschodí byl tzv. vodní svět. Jednalo se o velkou vodní stěnu, která se ovládala z panelu před ní. Na něj jste mohli namalovat nějaký obrazec a stěna ho promítla. Samozřejmě tu byly i další atrakce.
Druhé poschodí bylo zaměřené na živly. Tam jsme mohli vidět, jak vypadá ohnivé tornádo, nebo poslouchat, jak blesky hrají tóny písně. Mohli jsme si tu vyzkoušet i simulaci menšího zemětřesení.
Třetí patro bylo ve znamení sexu a všeho kolem něj. Viděli jsme zde různé sexuální pomůcky, na menší televizi byl ukázán průběh růstu dítěte před narozením. Nejhezčí bylo, když nám promítli fotku nahé ženy a pod snímačem očí jsme zjistili, kam se díváme nejčastěji.
V posledním patře, na střeše, byla zvuková věž, kde se nacházely bubny z plastu. Vedle věže jsme viděli roury ve spirále, které šířily zvuk. Jednoduše řečeno, byly tam vlastně různé hudební nástroje složené z různých věcí, které běžně používáme.
Do Liberce se určitě ještě někdy podívám. Tuto exkurzi doporučuji všem.
TV

3/01/2015